środa, 2 marca 2016

Fizjologia i wielkie końskie serce

Środa jest w tym semestrze zdecydowanie moim ulubionym dniem. Zaczynam o 10, a kończę o 13. Żyć nie umierać i w dodatku się wysypiać! Wykład z fizjologii był jak zawsze szybkim tempem przepisywania slajdów. Dużo informacji a czasu zdecydowanie za mało. Najbardziej jednak lubię gdy Pani Profesor opowiada nam coś ze swojego życia naukowego albo ciekawostki. Właściwie dlatego chodzę na te wykłady. Dzisiejszy wykład dotyczył układu krążenia. Poza suchymi faktami Pani Profesor opowiadała nam o badaniach na szczurach, z którymi wcześniej trzeba się zaprzyjaźnić bo uderzenia na minutę ze 100 wzrastają gdy nie są do nas przyzwyczajone do 250 bpm.  Było również o wywoływanie ataku serca u ludzi, którym każe się się liczyć od 1000 do 0, ale odejmując 7 lub ściskając metalowe kulki. Nie mam pojęcia jak to działa, ale nie było to coś co mnie najbardziej powaliło z nóg. Najbardziej interesującą dla mnie ciekawostką było o sercach koni. Normalne waży w granicach 3 kg natomiast serce najszybszego konia świata czyli Secretariat ważyło 10kg! Najprawdopodobniej nastąpiło to na skutek mutacji genu w chromosomie X, którego efektem było zwiększenie masy ciała, a co za tym idzie też serca. Były wspomniane też inne konie wyścigowe, których serce ważyło ok. 6kg np Elipse, ale ta kasztanowa petarda jest absolutnym rekordzistą pędząc 69.9km/h.

Secretariat urodził się w 1970 roku. Jego historia zaczęła się od rzutu monetą pomiędzy właścicielem ogiera Bold Ruler (ówczesnego championa torów) a właścicielką dwóch klaczy Somethingroyal and Hasty Matilde. Zwycięzca rzutu miał prawo pierwszeństwa w wyborze źrebięcia. Wygrał właściciel ogiera i wybrał potomka klaczy Matilde – młodszej klaczy. Pani Penny Chenery dostała więc nienarodzone źrebię od Somethingroyal. Okazał się nim kasztanowaty ogierek z trzema skarpetkami i gwiazdką na czole – Sekretariat. Imię nadała mu sekretarka p. Chenery, gdy młodziak miał już ponad rok. Swój debiut na torze rudzielec ukończył jako czwarty, gdy stracił na starcie cenne sekundy przez potknięcie. W kolejnych startach nie dał już plamy – wygrał  5 gonitw z rzędu. Jako 3-latek Big Red jak nazywano też tego konia zdobył Potrójną Koronę. W jednym roku wygrał bowiem 3 bardzo ważne gonitwy: Kentucky Derby, Preakness Stakes i Belmont Stakes. Jego historia była tak niezwykła, że powstał nawet o nim film.

Później miałam ćwiczenia również z fizjologii. Dotyczyły również układu krążenia, a dokładniej ciśnienia, które mierzyliśmy sobie nawzajem. Oczywiście w dobie aparatów elektronicznych miałyśmy niemały problem z użyciem zwykłego aparatu ze stetoskopem. Na szczęście Pani Doktor spokojnie nam wytłumaczyła - szczęście siedzenia w pierwszej ławce oprócz tego, że widzę co jest na prezentacji. Ogólnie bawiłam się jak zawsze doskonale i cieszę się, że mamy takie ćwiczenia w których naprawdę uczymy się i badamy ciekawe rzeczy. Wszystkie wykonywane przez nas doświadczenia znajdują zastosowanie w naszej pracy albo po prostu uczą nas przez obserwacje, co jest bardzo ważne! 

Bawcie się dobrze, ja idę świętować swoje urodziny!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz